Bemålat med framtagen originalmålning. Brutet krön. Dörrspegeln med byggnad i landskap. Dörren med bakomvarande hyllinredning. Krönet daterat 1776. Höjd 58.5 cm. Bredd 49 cm. Djup 26 cm.
Åldersrelaterat slitage. Framtagen originalmålning. Smärre skador. Senare skruvar invärtes. Dateringen möjligen senare. Dörren slagen och svår att stänga. Spricka i dörren.