Bemålat. Med dekor av blommor. Invändigt med ägarbeskrivning bland annat. "Catharina Hans Dotter 27 December 1798". Längd 38 cm. Bredd 28 cm. Höjd 19 cm.
Slitage. Smärre skador. Beslagen till locket trasiga. Locket löst.