"Svart stim"
Signerad Endre Nemes och daterad -59. Blandteknik på papper, 59 x 83 cm.
I den tryckta katalogen är bilderna förväxlade mellan 868 och 869, texten stämmer.
Riksförbundet för bildande konst, utställning 213 "Abstrakt landskap", kat. nr. 42.