Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

Ivar Arosenius, blandteknik på papper, signerad och daterad -01.

Flanerande par. 13,5 x 10,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Obetydligt åldersslitage.

Från utställningen på Nordiska Akvarellmuseet 2005, ur DN:s recension:
”Ivar Arosenius (1878–1909) var den typiske bohemen, en image han själv gärna odlade. Han levde ett kort men intensivt liv i ett självvalt utanförskap, ofta på krogen. Arosenius frenesi kan förklaras av frustration. Han led av blödarsjuka, en åkomma som tog hans liv när han var blott 30 år gammal. Efter mötet med konstnären (och blivande hustrun) Eva Adler 1905 levde han ett något lugnare liv. De fick dottern Lillan, som Arosenius kom att tillägna sitt kanske mest kända verk, ”Kattresan”.

Arosenius målade helst mindre verk i akvarell och gouache. Han tyckte att oljemåleriet var ett för anspråksfullt medium för hans intentioner.”

Ivar Arosenius korta karriär tog vid strax efter de stora sagomästarnas genombrott under 1800-talet, med upphöjda författare som HC Andersen och Bröderna Grimm. Ivar Arosenius vidareutvecklade sagornas bildkonst, där humor- och skämtillustrationer nådde en konstnärlig nivå och blev accepterad. Arosenius avstod från förankring i textförlagor; hans komiska teckningar och akvareller fick tala för sig själva. Hans självklara och omedelbara bilder, med rötter i folkkonsten, beredde väg för förståelse hos en bred publik.

Svenska Akademiens ständige sekreterare Mats Malm driver det pågående konstprojektet Aroseniusarkivet.se. Ett nyskapande digitalt museum om Ivar Arosenius konstnärskap.

Utropspris
15 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63