440
1403042

Stefan Hirsig

(Tyskland, Född 1966)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Stefan Hirsig
(Tyskland, Född 1966)

"Der Kopf der Bewegung"

Signerad och daterad 2010 a tergo. Duk 170 x 140 cm.

Införselmoms

Stefan Hirsig bor och verkar i Berlin. Hirsigs dynamiska verk är ofta i det större formatet. Här möts energiska strukturer och mönster i collageliknande former. Allt är i rörelse. Det är en ständig förändring mellan abstraktion och figuration. Referenser till konst- och kulturhistorien tar plats på duken tills de plötsligt överröstas av ett annat element i bilden, till exempel en hand som trotsigt gör uppror i förgrunden. Eller så är det ett penseldrag, som måste ge vika för en referens, som i sin tur avbryts av starka färgfläckar och en explosion av färg och textur. Den stormiga spänningen på duken förmedlar en fascinerande känsla av djup, som man lätt går vilse i.
Stefan Hirsigs verk har visats på Neues Museum Weserburg Bremen, Museum Morsbroich, Leverkusen, Galerie Martin Klosterfelde, Berlin, Sprüth Magers, München, Heinrich Erhardt, Madrid, Marella Arte Contemporanea, Milano, och Spencer Brownstone, New York. Sedan 2017 är han representerad av Gallery Haverkampf Leistenschneider, Berlin.