Rökeleskar, porslin. Qing dynastin, omkring 1900.

Rund med dekor i underglasyrblått av lyckotecken ovan vågformationer. Diameter 21 cm.

Slitage. Smärre nagg vid en fot.

Proveniens

Purchased at auction in Stockholm from the Collection of Jan Wirgin.

Utropspris
5 000 SEK