Handfat, porslin. Kina, sen Qingdynasti, omkring 1900.

Rund, djup med utvikt bräm, dekor i famille rosefäger av figurscen med centralt motiv av elegant figur ridandes på mytologiskt fabeldjur med barn i famnen. Diameter 29 cm.

Nagg, förgyllningen med slitage.

Utropspris
4 000 SEK