Konst Klassisk svensk konst
1397329

Victor Forssell

(Sverige, 1846-1931)
Victor forssell, signerad vi forssell, olja på pannå.

Victor Forssell, signerad Vi Forssell, olja på pannå

"Vinterafton". 23 x 16 cm.

Ojämnt påförd fernissa.

Proveniens

Fröken Frida Hennings.
Ingemar Dahlbergs samling

Holländsk Konst Aktiebolag, "Minnesutställning över Victor Forssell", 1941.

Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)739 96 74 02

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
8 000 SEK
Rekommendationer