Finnish Functionalism

Raka linjer, rustika material och ett sobert formspråk – designmöbler från funktionalismens guldålder är både vackra och funktionella. Den här temaauktionen presenterar ett urval av möbler och föremål präglade av finsk funktionalism, eller "funkis", från 1930-talet. Dessa föremål fungerar som tidlösa och stilrena inredningsdetaljer i varje modernt hem.

46 föremål
Taklampa, 1930-tal.
Taklampa, 1930-tal.

Utropspris
300 EUR