Werner West, stolar, 6 st, modell W1, Wilh. Schaumans Fanerfabrik Ab, Jyväskylä 1930.
Målad björk. Svängd ryggbricka, kopplade ben. Bär stämpel. Sitthöjd 43 cm, totalbredd 51 cm, höjd ca 72 cm.
Bordet möljigen samma formgivare och tillverkare. Diameter 60 cm. Höjd 57 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverade. Märken. Helhetsintrycket är gott. Nyoljade.