1411561

Göran Hongell

(Finland, 1902-1973)
Göran Hongell, vaser, 2 st, modell GH-3 och GH-20, signerade G. Hongell Karhula.

Fasettslipad klar kristall. 1930-tals modell tillverkad på Iittala på 1950-talet, graverad i Karhula. Höjd 19-17 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
150 EUR