1412598

Maija Heikinheimo

(Finland, 1908-1963)
Maija Heikinheimo, fåtöljer, ett par "Helvi" för Asko 1930-tal.

Fast stoppad klädsel. Armstöd i trä. Bredd 60 cm, sitthöjd ca 45 cm, total höjd 72 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Färgbortfall. Senare klädsel.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
400 EUR