1416741

Otto Korhonen

(Finland, 1884-1935)
Otto Korhonen, soffgrupp, för O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1930-tal.

Svart målad faner och röd konstläder klädsel. Soffans längd 125 cm. Sitthöjd 42 cm. Totalhöjd 72 cm. Fåtölj, bredd 61 cm. Sitthöjd 42 cm. Total höjd 73 cm.

Ställvis omfattande slitage. Skador. Senare klädsel på sitsdelarna. Förstärkningar. Lagningar.

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
500 EUR