1409701

Bengt Orup

(Sverige, 1916-1996)
Bengt Orup, Olja på duk signerad.

Bengt Orup, Olja på duk signerad

Komposition i grått och svart, 54x65 cm

Obetydligt ytslitage. Smärre fläckar.

Konstnär

Född i Lindesberg 1916. Bodde och verkade från 1941 och fram till sin död 1996 i Domsten, Helsingborg. Utbildad 1933-38 på Otte Skölds målarskola i Stockholm och akademierna Grande Chaumièr och Colarossi i Paris.
Orup hörde till pionjärerna inom efterkrigsmodernismen i Sverige. Redan 1946 experimenterade han med en renodlad, geometrisk formvärld, som anknöt till l´art concret. Ytan var hans uttrycksmedel. Under slutet av 40-talet och början av 50-talet skapade han serier av konkreta målningar med ett raffinerat, enkelt spel mellan geometriska former och starka kontraster. Dessa verk - tillsammans med vad han senare åstadkom - placerar honom i främsta rummet bland nordiska konkretister.
Bengt Orup var konstnärlig ledare för Johansfors glasbruk 1952-1962 och 1967-1973. I mellanperioden var han 1963-1966 knuten till Hyllinge Glasbruk i Skåne. Glaset kom under perioder att dominera hans verksamhet. Han formgav vardagsglas, såsom serviser, skålar, vaser, karaffer. Åtskilliga har blivit klassiker och är idag samlarobjekt, t ex Strikt, Party, Stripe, Chevalier m. fl. Orup har också signerat praktfulla unika glaspjäser och skulpturer. Karriären som glaskonstnär kulminerade med att han 1968 inbjöds som visiting professor på Royal College of Art i London.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
30 000 SEK