Gustav Rudberg

(Sverige, 1915-2001)
Gustav Rudberg
(Sverige, 1915-2001)

Gustav Rudberg, olja på duk, signerad.

"Utsikt mot Söder". 79,5 x 46 cm.

Ytsmuts.

Gustav Rudberg är en av Sveriges mest älskade målare och grafiker. Efter några år till sjöss utbildade han sig vid Kunstakademiet i Köpenhamn 1935-37 och vid Konsthögskolan 1937-43. Tidiga studieresor till Spanien (därav smeknamnet "Spanien-Gustav") gav upphov till en stram form och hög klang åt landskapsmåleriet, medan senare västkustskildringar, särskilt från ön Ven där han bodde en stor del av sitt liv, förmedlar vemod genom en dovare kolorit. Under studierna på Kungliga konstakademien, utbrast en av hans lärare, Isaac Grünewald: "Titta, här har vi en som har upptäckt ljuset”.
År 1949 bosatte Gustav Rudberg sig i Stockholm, dock var han ofta på resande fot. Exempelvis deltog han 1980 i en vetenskaplig expedition med isbrytaren Ymer i polarhavet norr om Svalbard och Grönland; en resa som dokumenterades med dagboksmålningar. Han var också i Mexiko 1956-1957 på ett stipendium.
Som konstnär var Gustav Rudberg omtyckt och älskad av både kritiker och allmänhet och som privatperson var han sällskaplig och tyckte om att ha mycket människor omkring sig.
Verk med Stockholmsmåleri är sällsynta av denna skildrare av landskap, hav och fartyg, men konstnärens unika sätt att skapa är mycket tydligt i auktionens mycket fina och och stora målning.
Moderna Museets samling i Stockholm innehåller nio verk av Gustav Rudberg, utförda mellan 1950 och 1976. I övrigt är han representerad på bl.a Nationalmuseum i Stockholm, Malmö Konstmuseum, Skissernas Museum i Lund, Ystad konstmuseum, Eskilstuna konstmuseum, Västerås Konstmuseum och i samlingarna vid Sveriges Riksdag i Stockholm. Han ställde ut flitigt, både i Sverige och utomlands.

Konstnär

Gustav Rudberg (1915-2001) föddes i Stockholm men växte huvudsakligen upp på Hven, där han också under sitt vuxna liv bodde och även målade under sommarhalvåret. Utbildningen skedde under 30-talet vid Konsthögskolorna i Köpenhamn hos Kraesten Iversen och senare i Stockholm hos Isac Grünewald. 40-talet tillbringades periodvis i Spanien. År 1949 bosatte Rudberg sig i Stockholm, dock var han ofta på resande fot. Exempelvis deltog han 1980 i en vetenskaplig expedition med isbrytaren Ymer i polarhavet norr om Svalbard och Grönland; en resa som dokumenterades med dagboksmålningar. På äldre dagar försämrades synen, vilket medförde att hans senare målningar och teckningar präglades mer av ögonblickets skärpa och starka färgkontraster än det tidigare ljusa och melankoliskt dova måleriet. På Auktionsmarknaden är han idag förknippad med stämningsfulla kustnära motiv.

Utropspris
8 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63