Mona Johansson

(Sverige, 1924-2010)
Mona Johansson
(Sverige, 1924-2010)

Mona Johansson, kol/blyerts, signerad och daterad 1960-61

"Från svalen på Mäster Samuelsgatan 56B". 117 x 80 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Järnoxidprickar.

Mona Johansson studerade vid Hovedskous målarskola i Göteborg 1946-1949 samt i Frankrike och Italien. Hon har främst arbetat med gatumotiv, stadsmotiv och landskap. Mest älskad är hon för hennes intressanta teckningar, ofta i stora format. och grafiska verk.
Hon medverkade i Decemberutställningarna på Göteborgs konsthall och var representerad vid Nationalmuseums utställning Unga tecknare 1954. Separat ställde hon ut på Folkets hus i Göteborg och på Lille Paviljongen i Stockholm 1954 ett flertal gånger.
Hon hade en stor separatutställning på Göteborgs Konsthall 2001 och representerade Sverige på Biennalen i Bradford 1970 och 1972. Hon är Representerad vid bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum och Borås konstmuseum.

Utropspris
5 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89