Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Antoni Tàpies, etsning, akvatint, carborundum, signerad och numrerad XXIII/LXXXII.

Antoni Tàpies, etsning, akvatint, carborundum, signerad och numrerad XXIII/LXXXII

"Cinta roja" utgiven 1979. P: 42,5 x 42,5 cm. S: 72,5 x 56 cm.

Ej examinerad ur ram. Enstaka veck

Konstnär

al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
12 000 SEK