Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Antoni Tàpies, färgetsning, signerad XXXI/LXXXII.

"Cinta Roja". Utgiven 1979. Bladstorlek 71 x 55 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
10 000 SEK