Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Antoni Tàpies
(Spanien, 1923-2012)

Antoni Tàpies, färgetsning, signerad XLV/LXXXII.

Ur "Uno es ningu". Utgiven 1978. Bladstorlek 56 x 72 cm.

Ej examinerad ur ram.

Anna Agustí, Tàpies. Obra Completa vol. 4. 1976-1981, Poligrafa S.A., Barcelona, 1995, p. 158, n. 3401.

Konstnär

al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.

Utropspris
12 000 SEK
Följerätt

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17