Marja Hepo-aho

(Finland, Född 1986)
Marja Hepo-aho
(Finland, Född 1986)

Marja Hepo-aho, glasskulptur, "Strange Beach", signerad MH 2018, Glass Studio Mafka&Alakoski Riihimäki.

Glasblåsare Marja Hepo-aho och Kari Alakoski. Natursten. Klart glas. Bladguld. Höjd 10 cm. Bredd 7 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Ur konstnärens egen samling.

Exhibition Herkkä tasapaino, Gumbostrand Konst & Form 2019.
The Venice Glass Week, Bel Air Fine art Gallery, Venice 2021.

Bukowskis presenterar en kollektion av prisbelönta glaskonstnärerna Sini Majuri och Marja Hepo-aho, som visar ett sällsynt tvärsnitt av samtida finskt glas. De unika skulpturerna speglar djupet i de skandinaviska skogarna och de osynliga lagren av det mänskliga psyket. Urvalet inkluderar noggrant handplockade bitar av tidlösa designobjekt.

Verk av dessa konstnärer, som djärvt förnyar området för samtida glas, finns i prestigefyllda samlingar, som de från Berengo Studio och Museo del Vetro i Murano. Majuri och Hepo-aho har också medverkat i många internationella utställningar, som Venice Glass Week utställningen år 2021 på Bel Air Fine Art Gallery.

Hepo-aho kombinerar på ett innovativt sätt glas med naturmaterial som trä och sten, och hennes förgyllda skulpturer om folklore och femininitet har rönt stor uppmärksamhet i media. Majuri har i sin tur belönats med Golden A'Design priset i Italien, och hon har designat för M + Museum i Hong Kong och DutZ Collection i Nederländerna. Hennes verk har publicerats i Urban Glass, Elle och Designboom.

Klubbat pris
220
2 523
230
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (3 bud)
18 jun 2022 17:12
220 EUR
18 jun 2022 17:12
200 EUR
17 jun 2022 14:58
190 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977