Hermès

(Frankrike, 1837-)
Hermès, väska, "Birkin 25", 2018.

Rose Pourpre Togo-skinn med detaljer i vitmetall. Hänglås. Två innerfack varav ett med dragkedja. Märkt "HERMÈS PARIS MADE IN FRANCE" och numrerad. 25 x 20 x 14 cm.
Kartong, dustbag och regnskydd medföljer. Nyckel finns.

Obetydligt ytslitage. Några märken undertill.

Formgivare

Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
70 000 SEK