Missale för Prag, 1498

Missale för Prag, 1498

Missale Pragense.

Lepizig, Conrad Kachelofen, 24 juli 1498. Folio. 35,5 x 25 cm. 344 blad (av 355). Saknar blad M3 och M6 i första pagineringssviten, mässans kanon, samt sista tomma bladet i andra pagineringssviten.

Genomgående tryckt i rött & svart, träsnitten på första bladets båda sidor handkolorerade (bl. a. ett helsides träsnitt föreställande Prags fyra helgon), två läckert bemålade 6-raders initialer i grönt och grått på guldgrund (blad A1 och a1), flera andra stora initialer textade i rött & blått.

Nött samtida tyskt skinnband över träpärmar med präglad text ”Missale” överst på frampärmen, remsor av handskriftsfragment i bandet, beslag saknas, senare rygg. Flera blad med spår av registerflikar; blad v4 saknas till hälften (ersatt med linjerat papper), y1-2 bundna i fel ordning, blad Q5-6 och y2-y4 med viss pappersförlust nedtill och textförlusten ersatt med handskrift i gammal tid, titelbladet ngt solkat och kantlagat, en del marginariss, revor, kant- och hörnlagningar, fingersmutsning samt enstaka maskspår i nedre marginalen. Ett charmigt exemplar uppenbarligen nött av användning under lång tid, och lagat för fortsatt bruk.

Proveniens: Hauswedell & Nolte (Hamburg), 10 maj 1978.

Mycket sällsynt, ISTC im00686000 dokumenterar endast 10 exemplar och fragment.

.

Utropspris
200 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02