Andra och bästa upplagan av Vesalius’ anatomiska praktverk, 1555

Andreas Vesalius:

De humanis corporis fabrica libri septem.

Basel, Oporinus, 1555. Folio. (42,5 x 29 cm.) [12] + 824 + [48] sid. Titelsida i träsnitt samt omkring 170 fina anatomiska illustrationer, 19 helsides, däribland de berömda ’skelettmannekängerna’. Med Vesalius porträtt på sid. [12]. Sid. 505 och 553/4 utgör utvikbara planscher, sid. [506] ett opaginerat blad med illustrationer. Boktryckarmärke i träsnitt på sista bladet.

Samtida helt blindpräglat svinläderband med ägarinitialer GBMA daterade 1568 på frampärmen, ngt nött och smutsat, ryggen aningen naggad upp- & nedtill. Titelbladet med restaurerat nedre yttre hörn, inlagan ställvis lätt fuktfläckad i nedre marginalen och ngt fingersmutsad, sid. 755 med bläckfläck (?) i yttre marginalen och en fuktfläck i nedre hörnet. De två utvikbara planscherna med varsin förstärkning på baksidan nedtill, den första med en reva längs vikningen mellan två rader text, den andra med en längre reva som även berör bilden, en lagad reva snett genom texten samt en smärre bristning. Prydliga 1800-tals anteckningar i bläck på eftersättsbladet. I ett sentida skjutfodral.

Den andra (och bästa) folioupplagan av denna vetenskapshistoriska milstolpe av ”den moderna anatomins fader”. Med författarens sista ändringar och tryckt med något större text på bättre papper jämfört med första upplagan, som utkom 1543. Samma trästockar användes till illustrationerna i båda upplagorna, med några få undantag.

Proveniens: dr. Walter Parviainen (1922-1999), Schweiz, därefter genom arv till anhöriga i Sverige.

.

Utropspris
400 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02