Gustav Vasas bibel, 1540-41.

Gustav Vasas bibel, 1540-41.

Biblia, thet är all then Helgha Scrifft på swensko.

Upsala, Georg Richolff, 1540-41. Folio (29 x 19 cm.) 755 blad (av 762, varav två tomma). Med omkring 60 träsnitt, bl. a. en liten världskarta på blad 3S2 verso.

Saknar titelbladen till både Gamla och Nya Testamentet. Blad a1 i Gamla Testamentet endast fragmentariskt bevarat, tejplagat och loss, blad a6 saknas, i Profeterna saknas sista bladet (3Z8), och även i Nya Testamentet saknas det sista bladet (2E3). Dessutom saknas de två tomma bladen.

Hårt nött skinnband från 1800-talet, särskilt de första och sista tio bladen hårt nötta med en del fula revor, fläckar, skador, lagningar och pappersförluster (blad a1 fragmentariskt, blad 2C3 med substantiell textförlust). Blad H5 och I3 avrivna med både bild- och textförlust, titelbladet till Profeterna loss och kantnött. Mycket av inlagan i tämligen gott skick trots en del riss & revor, fingersmutsning och liknande. Det saknade titelbladet till Nya Testamentet, som berövat boken två fina helsides träsnitt, ersatt av ett tomt blad med en handskriven notering från 1859. Samtida eller gammal namnteckning på blad 2 (Första Mosebok / Genesis) samt ytterligare en anteckning daterad 1585 på blad 32 verso.

Lindberg, Swedish Books, 15. Collijn, 2, sid. 88-104.

Gustav Vasas bibel är den tidigaste fullständiga svenska bibelupplagan, och utgavs av en bibelkommission med ärkebiskop Laurentius Petri i ledningen. Boken är en milstolpe i svensk historia och i det svenska språket, och en av den svenska boktryckarkonstens främsta rariteter. Helt fullständiga exemplar förekommer knappt på marknaden.

.

Utropspris
20 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02