Fordna och närvarande Sverige (1816-67), från Säfstaholm (6 vol.)

Ulric Thersner (m. fl.):

Fordna och närvarande Sverige. - La Suède ancienne et moderne.

Stockholm 1816-67. Med 366 (av 367) planscher. Bundna i sex volymer, tvär folio, största höjmått (inlagor) 37,5 cm, största breddmått 53 cm.

Graverad huvudtitel + tryckt titel + 6 graverade deltitelblad (alla) + dedikationsblad till Karl XIV Johan, företal och subskribentförteckning + 366 graverade eller litograferade planscher (saknar endast Ransäter i Värmlandsdelen) + textblad till planscherna (på svenska, och i början av verket även på franska).

Planscher: Skåne (Titel + 60), Östergötland (Titel + 36), Uppland (Titel + 40), Södermanland (Titel + 61), Nerike (Titel + 41), Västergötland & Bohuslän (Titel + 40), Småland, Öland & Blekinge (41), Västmanland (16), Dalarna (16), Värmland (15 av 16).

Sex volymer. Nötta samtida röda halvfranska band med guldornerade ryggar, banden snarlika men inte helt uniforma, fem med breda förgyllda bårder på pärmarna, ett med blindpressad bård. Snitten stämplade med resp. bands innehåll för att kunna läsas då banden förvaras liggande. Proveniens: alla ryggar med guldpräglat monogram ”GTB” för Gustaf Trolle-Bonde (”Den blinde excellensen”). Litograferat exlibris i fem volymer: ”Säfstaholms bibliothek”.

Ett band med öppen falsspricka nedtill. Tolv planscher och en del textblad i början av Skånedelen prydligt infattade i större papper. Ett mindre antal planscher med knappt centimeterstora lagerfläckar / fuktrosor, fr. a. i marginalerna men i några fall i bildytan, och något missprydande på omkring fem planscher i Södermanslandsdelen där en plansch även har stänkfläckar i nedre marginalen. Omkring fem planscher i Östergötlandsdelen med mycket svag fuktrand i yttermarginalen; enstaka förstärkningar, lagningar och kantriss förekommer, planschen Säfstaholm (!) snyggt förstärkt a tergo, två planscher med pappersbristning längs plåtkanten. Fem delar med varsitt medbundet häftesomslag (Västmanland, Dalarna, Värmland, Småland, Blekinge).

Sten G. Lindberg, Swedish Books, 57. Detta topografiska planschverk påbörjades av Ulric Thersner och avslutades först långt senare av hans dotter Thora. Det var tänkt som en 1800-talets motsvarighet till ”Suecia antiqua et hodierna”, fast med de romantiska vyerna i centrum, palatsen och herrgårdarna ofta i bakgrunden och städerna helt uteslutna.

.

Utropspris
30 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02