Tre verk av Piranesi far och son: Campus Martius, Paestum & Herculaneum

Giovanni Battista Piranesi:

Campus Martius Antiquae Urbis.

[Rom 1762], troligen första Parisutgåvan, 1807. Tryckt på tjockt, randat papper utan vattenmärke. 53,5 x 40,5 cm. 52 etsade planscher (4 dubbelsidiga eller utvikbara). Ingen text hör till denna utgåva.

Gravyrer: latinsk titel + italiensk titel + indexplansch (2 textspalter avsedda att fästas på sidorna av ”Scenographia Campi Martii”) + 49 planscher: 1-18 (nr 5-10 är en stor sammansatt karta), [19], 20-26, [27], 28-33, [34], 35-46, [47], 48, och med onumrerad plansch ”Labrum aegyptiacum” på slutet.

Fyra planscher från den allra första utgåvan ersattes på ett mycket tidigt stadium: ”Nonnulla monumenta sepulcralia”, ”Sepulchrum Mariae Honorij Imp. Uxoris” och ”Stylobata Columnae cochliodis”, som ursprungligen var vinjetter i första utgåvans text, ersätter planscherna 19, 34 och 47, och ”Veterum Aquae Marciae ductuum”, som ursprungligen avsetts för ett annat arbete, ersätter plansch 27. Sista gravyren i detta exemplar, ”Labrum aegyptiacum porphyreticum” hörde också till texten i första utgåvan, men fogades senare till planscherna med graverat nummer ”49” (men kvarstår här onumrerad).

Den stora utvikbara kartan nött och veckad med revor i mittvecket samt med några sentida anteckningar i krita på baksidan, Scenographia Campi Martii aningen veckad och med kort marginalreva, annars fin inlaga med endast några enstaka korta marginalrevor och smärre lagerfläckning på en del planscher, huvudsakligen vid ytterkanterna.

Bunden med:

Giovanni Battista & Francesco Piranesi:

[Paestum.] Differentes vues de quelques restes de trois grands édifices qui subsistent encore dans le milieu de l'ancienne ville de Pesto autrement Possidonia, et qui est située dans la Lucanie.

[Rom 1778-9], troligen första Parisutgåvan, och i alla fall före 1836. 53,5 x 40,5 cm. Etsad titel + 20 dubbelsidiga planscher. (Nr 10 och 12 togs ut av Ivar Tengbom 1937 för inramning, och bifogas här löst ilagda, sköra och mycket mörknade.)

Planscherna aningen lagerfläckade, åtskilliga planscher med minimal pappersförlust i överkant, synbarligen en pappersdefekt.

Bunden med:

Francesco Piranesi:

Il teatro d'Ercolano, alla maestà di Gustavo III, re di Svezia.

[Rom, Salomoni, 1783], troligen första Parisutgåvan, 1804-7. 53,5 x 40,5 cm. Etsad titel + 9 dubbelsidiga planscher. Ingen text hör till denna utgåva.

Ställvis mycket svagt lagerfläckad, mera på sista planschen.

Francesco Piranesi åtföljde sin far på en resa söderut till bl. a. Herculaneum och Paestum 1778. Giovanni Battista gick bort samma år varpå Francesco övertog förlaget. Fem år senare utgav Francesco detta planschverk över teatern i Herculaneum, tillägnat Gustav III som reste i Italien 1783-4.

Tre Piranesi-verk sammanbundna i ett halvskinnband från tidigt 1800-tal, marmorerade pärmsidor och snitt, nött, ryggen sprucken, lagade falsar. Alla gravyrer tryckta på samma tjocka, randade papper utan vattenmärke; det enda vattenmärket återfinns på eftersättsbladen (”J Whatman Turkey Mill 1822”). Oval stämpel för Buchhandlung Ernst Wasmuth, Berlin, samt deras anteckningar på speglarna i krita.

Mycket fint proveniensexemplar: Har tillhört arkitekten Ivar Tengbom (1878-1968), en av de främsta representanterna för den nyklassicistiska arkitekturen på 1910- och 20-talen och upphovsman till bl. a. Konserthuset och Tändstickspalatset i Stockholm.

.

Utropspris
120 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02