Charles Augustin d'Aviler:
Ausführliche Anleitung zu der gantzen Civil-Bau-Kunst, worinnen nebst denen Lebens-Beschreibungen, und den fünf Ordnungen von J. Bar. De Vignola wie a uch dessen und des berühmten Mich. Angelo vornehmsten gebäuden.
Augsburg, bey Johann Georg Hertel, 1747. 4:o. (21,5 x 16,5 cm.) [30] + 428 sid. + graverad frontispis. Med 140 helsides gravyrer (numrerade 1-139, numret 57 dubblerat), av vilka 84 är i texten och 56 är utvikbara planscher. Med ytterligare en svit om 12 graverade planscher på slutet (fig. 1-12).
Samtida skinnband, nött, titelsidan med en fläck, ett tiotal sidor och ungefär lika många planscher märkbart maskstugna i övermarginalen.
Proveniens: Olle Cederlöf; Ulf Cederlöf, Gryta majorsboställe.
.