Kyrkolagen 1686, fint band, proveniens Gahm Persson

Kyrkio-lag och ordning, som then stormächtigste konung och herre, herr Carl then elofte, Sweriges, Göthes och Wändes konung, &c. åhr 1686. hafwer låtit författa, och årh 1687. af trycket utgå och publicera.

Stockholm, Johan Georg Eberdt, [1687]. 4:o. (18,2 x 14,5 cm.) [8] + 274 sid.

Fint ngt nött samtida skinnband, guldornerad rygg i fem fält, pärmarna med förgylld vaggmedsbård och kungligt chiffer i mitten, helt guldsnitt. Trevliga provenienser: ”S. L. Gahm Persson - Stockholm d. X decemb. 1761”, med graverat runexlibris, samt Harald Wiens, Löberöd (delar av dennes exlibris prydligt monterat där de fick plats under Gahm Perssons).

Sigfrid Lorentz Gahm Persson (1725-1794) har gjort omfattande prydliga anteckningar på eftersättsbladen i bläck, delvis ur Registraturet på Riksarkivet, om kyrkolagens utgivning samt om att bokbindaren Nathanael Goldenau bundit 1548 exemplar av boken. Förmodligen ansåg Gahm Persson att uppgiften var relevant i samband med detta fina bokband.

Collijn sp. 479-80. Första upplagan av Karl XI:s viktiga kyrkolag som reglerade förhållandet mellan kyrka och stat i Sverige till 1992 (och i Finland till 1870).

.

Utropspris
5 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02