Hans Eduard von Berlepsch-Valendas, Servis, 11 delar, porslin, jugend, Köppelsdorf Nord, Hüttensteinach, Tyskland.

Kaffeservis från 1900-talets början med handmålad dekor av vallmo och slingrande blad.

Bestående av:
1 uppläggningsfat, diameter 27,5 cm.
2 underfat, diameter 8-16 cm.
1 kaffekanna med lock, höjd 21 cm.
1 sockerskål med hänklar och lock, bredd 12,5, höjd 10,5 cm.
1 fat, diameter 19 cm.
5 kaffekoppar med fat, koppens höjd 5, fatets diameter 13,5 cm.
4 fat, diameter 13,5 cm medföljer.

Ställvis ytslitage. Mindre fotringsnagg. Två medföljande fat med nagg. En kaffekopp med spricka.

Utropspris
4 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38