Möbler BordJosef Frank
1416696

Matbord, AB Eriksson & Söner, Vrena, 1900-tales slut.

Runt bord av ek och ekfanér, på fyrdelad centralfot, med 3 iläggsskivor, 50 cm vardera. Märkt AB Eriksson & Söner Möbelsnickeri Vrena. Längd 130-280 cm. Bredd 130 cm. Höjd 73 cm.

Något slitage. Fläckar. BRännmärken på bordsskivan samt på en iläggsskiva. Smärre fanerskador.

AB Eriksson & Söner i Vrena har länge tillverkat Josef Franks möbler för Firma Svenskt Tenn.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
8 000 SEK