Tanto, mumei, 17/1800-tal.

Tanto, mumei, 17/1800-tal.

Nagasa 34 cm. Tydlig hamon. Försilvrad habaki. Tsuka med rockaskinn med två menuki. Montering en suite med blommotiv i shakudo med förgyllningar. Saya i svart lack. Kodzuka med dekor av drake. Total längd 54 cm.

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
8 000 SEK