Japanska dikter och dramer med illustrationer i träsnitt, 2 vol, daterade 1906 och 1911.

Crepepapper. Med rikliga illustrationer i träsnitt. "Japanische Dramen Terakoya u.[nd] Asago" ; "Dichtergrüsse aus dem Osten: Japanische Dichtungen"nionde upplagan , båda i tysk översättning av K. Florenz, (Leipzig: C.f Amelangs Verlag, Ex Libris Berndt Rutger och Lars Friedrich Koch. 20x15 cm.

Visst slitage och nötningar, handskrivna påskrifter, och skyddsomslag något blekta och med smärre fläckar.

Proveniens

Previously in the collection of Bernt Rutger 1907, then to Lars Friedrich Koch, then to the present collector of who purchased it in the early 2000.

The first Japanese crêpe paper (chirimen) books were published in 1885 (Meiji 18) by Hasegawa Takejirô.

Utropspris
2 500 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71