Arne Jones E1299

Uno & Östen Kristiansson

(Sverige, 1925-2009 respektive 1927-2003)
Uno & Östen Kristiansson

Uno & Östen Kristiansson, taklampa, "Ufo", modell 565, Luxus, Vittsjö, 1960-tal.

Kupa i vit plast med takfäste i ek. För en ljuspunkt. Bär tillverkarens etikett. Diameter 55, höjd 20 cm.

Ej funktionstestad. Smärre slitage.

Armatur i ek och opaliserad (syramatterad) akrylplast med svävande upphängning i tre sladdar. Formgiven av Uno och Östen Kristiansson för Luxus på 50/60-talet. Kombinationen av trä och akryl är typisk för de kända bröderna. Mycket funktionell och vacker, en av Luxus absoluta klassiker.

Armaturen gjordes de första åren i en klumpigare version med tung glasskärm, men på 60-talet ändrades designen till den här smäckrare och mer svävande formen i frostad plexi. Detta berodde till stor del på krisen bland de svenska småglasbruken (Flygsfors m.fl.) som levererat glasskärmarna. Enligt Uno delvis på grund av att de pressades hårt av samarbete med Ikea, något som Luxus avstod. Lampan har utmärkta kvalitéer både som stämningsskapande skulptural form och som funktionell riktad ljuskälla. Dessutom är det lätt att justera sladdlängden i förhållande till takhöjd.

Utropspris
4 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38