1414872

Rokoko

(Sverige)
Skåp, Rokoko, 1700-talets andra hälft.

Ek på blindträ i furu. Tvådelat skåp, ovandel med hyllinredning, nederdel med fyra draglådor. Beslag av brons. Profilerat krön. Bredd 150, djup 56, höjd 246 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Kompletterad. Torrsprickor.

Formgivare

Rokoko som konststil uppstod i Europa kring 1700-talets mitt och var en utveckling av barocken. Stilen utmärker sig främst genom användandet av snäckor i en asymmetrisk dekoration. Ordet rokoko kommer från franskans rocaille, en oregelbunden klippformation och är en sparsmakad motsvarighet till den franska stilen Louis XV. Till skillnad mot barocken är stilen klarare, ljusare och lättare, ibland pastellartad. Kompositionsmässigt är den mjuk och behagfull och ställer sig friare till antika ideal. Typiskt för stilen är byråer med buktande ”mage”, bekväma stolar med ryggstöd svängda efter kroppen, S-formade ben och korta armstöd för att ge plats åt vida klänningar.

Alexander Johansson
Alexander Johansson
+46 (0) 70 788 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
8 000 SEK