Kan inte nå servern
1417854

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Carl Malmsten, soffa, "Samsas" O.H. Sjögren, Tranås.
Carl Malmsten, soffa, "Samsas" O.H. Sjögren, Tranås.
Carl Malmsten, soffa, "Samsas" O.H. Sjögren, Tranås.
Carl Malmsten, soffa, "Samsas" O.H. Sjögren, Tranås.
Carl Malmsten, soffa, "Samsas" O.H. Sjögren, Tranås.

Carl Malmsten, soffa, "Samsas" O.H. Sjögren, Tranås.

Helklädd soffa med djuphäftad rygg. Ben av betsad bok. Brickmärkt. Längd 157, sitthöjd 40 cm.

Smärre slitage.

Följerätt: Nej
Formgivare

Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.

Läs mer
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Alexander Johansson
Stockholm
Alexander Johansson
Värderare
+46 (0) 70 788 84 71

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
5 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Andra har även tittat på