Fritz Hansen

(Danmark, Grundat 1872)
Fritz Hansen
(Danmark, Grundat 1872)

Fritz Hansen, fåtölj modell nr 1518, 1940-tal.

Helstoppad fåtölj med knapphäftad textilklädsel. Sitthöjd 35, bredd 86 cm.

Smärre slitage. Fläckar.

Formgivare

Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.

Utropspris
6 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703