Madeleine Pyk – en samling F769

Skåp, Swedish Modern, Tranås Möbelfabrik AB, 1940-tal.

Fanerat med mahongy och valnöt. Skåpsdörrar med intarisadekor av stiliserade blomsterslingor och fjärilar. Inredning av draglådor och flyttbara hyllplan. Bredd 91, djup 43, höjd 130 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Repor. Nyckel finns.

Utropspris
5 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71