Walter Bengtsson

(Sverige, 1927-1998)
Walter Bengtsson
(Sverige, 1927-1998)

Walter Bengtsson, skulptur, grönpatinerad brons, monogramsignerad WB och daterad -58.

Uggla. Höjd 148,5 cm, längd 42 cm, bredd 36 cm.

Ytsmuts, avnött patinering, strödda fläckar i patineringen, sprickor vid ugglans hals och vid fästet till fötterna, ställvisa missfärgningar, rester av fågelspillning, rester av mossa, smärre strödda skrapmärken över hela ytan.
Har stått utomhus.

Utropspris
20 000 SEK

Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02