Rya, allmoge, Finland daterad 1817. Ca 180 x 130 cm.

Datum W 1817 och initialerna LHT högst upp i mitt marginalen. Den dubbla ramen är omgiven av ett tätt rutmönster, och den yttre kanten är dekorerad med ett triangulärt motiv.

Delvis konserverad och bakstycket fodrat. Ställvis omfattande slitage och skador. Saknar ställvis lugg.

Utropspris
600 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977