Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Teservis, 24 delar, porslin, Kina, 1900-talets första hälft.

Så kallat risporslin med dekor i underglasyrblått och emaljfärger. Motiv av blomsterornament, drakar jagandes den flammande pärlan, lotusblommor och fladdermöss. Tekannan, sockerskålen med Guangxus märke.

Bestående av:
Tekanna (höjd 11 cm)
mjölkkanna (höjd 10,5 cm)
sockerskål med lock (höjd 12 cm)
11 tekoppar på fat (höjd 7 cm, fatens diameter 14 cm.)
12 assietter.

En skadad tekopp på fat medföljer.

Slitage. Nagg. Tre koppar med sprickor. En assiett med äldre lagning. Tekopp med skadat öra medföljer.

Utropspris
4 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13