Gerhard Nordström

(Sverige, 1925-2019)
Gerhard Nordström
(Sverige, 1925-2019)

Gerhard Nordström, olja på pannå, signerad.

Molnformationer. 79 x 120 cm.

Gerhard Nordström är främst känd för sina målningar i sviten "Sommaren 1970 - utflykt i det gröna" och för sitt eftertraktade landskapsmåleri, inspirerat av Claude Monets trädgårdar i franska byn Giverny dit han gjorde flera studieresor.

”Förföriskt måleri del av sin samtid. Målningarna växte fram under tre månader i Maglehem i östra Skåne där konstnären tillbringade sommaren med sin familj. Det lustfyllda arbetet med att fånga grönskan i alla dess färger och former kunde inte radera ut bilderna från kriget och dess offer som fyllde tidningarna. Det trängde sig på och tog till slut fysisk gestalt i det höga gräset och i skuggorna under träden.”
Ur recension i Svenska Dagbladet, SvD Kultur 2012

”Få kan likt Gerhard Nordström fånga den ständigt skiftande naturen.
Tonerna stäms efter årstider, väder och dygnets rytm.
Fast han nyss fyllt nittio år målar han fortfarande som om det vore första gången han verkligen såg. Erfarenheten finns där förstås, men uppmärksamheten är oförminskad. Det spelar ingen roll att många av motiven är välbekanta. Blicken har samma skärpa, penseln samma vilja att återge barkens skrovlighet, eller lövverkets högsommargrönska.
Lika fullt är det den närmast uppspelta målarglädjen som avgör. Trots att han är en mästare på att mana fram närvaron av en plats, genomför han aldrig illusionen fullt ut. På nära håll tar oljefärgen överhanden, krämigt fet eller knaggligt sträv. Alltid mättad med pigment och lyster.
Något påminner känslan om att stå inför en konstnär som Claude Monet, och på plats se vad han åstadkom bortom vykortens pittoreska reproduktioner. Tätt inpå duken - vare sig den visar näckrosorna i franska Giverny eller skånska Häckebergasjön - upplöses formerna i ett kontrastrikt spel av penseldrag och nyanser.”
Ur recension, Ystads Allehanda 2015

Utropspris
50 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801