Karin Parrow

(Sverige, 1900-1986)
Karin Parrow
(Sverige, 1900-1986)

Karin Parrow, kritteckning, signerad.

Lilla bommen, Göteborg. I. 26 x 21 cm.

God kondition. Granskad och genomgången av konservator.

Karin Parrow (född Taube) utbildade sig för Tor Bjurström på Valand i Göteborg på 1920-talet och ställde ut regelbundet med sina studiekamrater. I den kretsen fanns Ragnar Sandberg, Ivan Ivarson, Inge Schiöler och Åke Göransson, det vill säga de konstnärer som oftast förknippas med Göteborgs-kolorismen.
Karin Parrow föddes på ön Vinga utanför Göteborg. I skaran på tretton barn fanns bland andra hennes storebror Evert Taube (född 1890) och Märta (född 1888). I konstnärliga sammanhang valde Karin Parrow att inte dra nytta av sitt flicknamn eller släktskapet med sin berömde bror.

För Karin Parrow, liksom för de andra Göteborgskoloristerna, var färgen det främsta uttrycksmedlet Måleriet skulle fånga och förmedla både syn-, doft- och känselintryck. I hennes målningar förenade hon det hon faktiskt såg med det hon visste om motivet. Perspektivregler åsidosattes till förmån för uttryck och bildens helhetsverkan. Färgen användes till att beskriva ett sinnestillstånd snarare än till att berätta, beskriva eller särskilja.

Karin Parrow tog starka intryck av kollegan Ivan Ivarsons färgstarka måleri, som hon omformade i en expressiv natursyn. Hennes senare måleri visar mer dämpade färger när hon målar landskap och folklivet i Göteborgs hamnar och skärgård.

De senaste åren har Konsthallen Sandgrund visat Göteborgs-kolorister som Inge Schiöler, Åke Göransson och just nu visas Ragnar Sandberg. Konsthallens ägare, konstnären Lars Lerin är lyrisk över att få ställa ut Göteborgs-koloristerna, säger han i en intervju i NWT Karlstad 25 augusti 2022:
"Lars Lerin tycker att Göteborgskoloristerna står sig bra, oavsett hur trenderna går i konsten.
– De tillhör 1900-talets klassiker. De finns alltid med, det berörs inte av uppgång och fall på marknaden, de är svensk konsthistoria. Det är bland det finaste man kan se bland måleri, säger han och tillägger att många konstnärer tagit dem till sig och inspirerats av dem.
Lars Lerin har redan planer på fler utställningar i samma anda på Sandgrund i Karlstad. Han nämner två Göteborgskolorister, Ivan Ivarson och Karin Parrow (syster till Evert Taube), men också Erling Ärlingsson och Sven X:et Erixson.”

Konstnär

Parrow, Karin (1904-1984), svensk målarinna. Syster till Evert Taube. Hörde till Göteborgskoloristernas krets. Tog starka intryck av kollegan Ivan Ivarsons färgstarka måleri, som hon omformade i en expressiv natursyn. Hennes senare måleri visar mer dämpade färger när hon målar landskap och figurer från skärgården vid Göteborg.

Utropspris
25 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801