Servis, 90 delar, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

Dekor av blommor, signerad Jelskov, 1929. Samt märkt RGE. Bestående av;

18 mattallrikar, 1622. Diameter 24,5 cm. 2:a sortering. Nagg. En lagad, två med sprickor.

16 sopptallrikar, diameter 22 cm. 2:a sortering. Nagg.

17 desserttallrikar, med genombruten kant, diameter 23,5 cm. 2:a sortering. Slitage.

Terrin med lock och fat, 1664. Diameter fat 33 cm. Längd terrin 28 cm. Signerad 1932. 2:a sortering. Slitage.

Karott med lock, längd 31 cm. Lagad kant. 2:a sortering. Slitage.

Två terriner med lock på fat, 1653, längd 23 cm. 2:a sortering, förgyllningen med slitage.

Lövformade fat, ett par, porslin. Längd 23 cm. 2:a sortering.

Salt och pepparkar, tre stycken, höjd 7,5 cm. Bing & Gröndahl.

Cigarettvas, höjd 5,5 cm. von Shierholtz. Nagg.

Senapsburkar, ett par, porslin. Höjd 8 cm. 2:a sortering. Nagg.

Askfat, 12 stycken, porslin. Diameter 7 cm. 2:sortering. Slitage.

Skålfat, fyra stycken, olika. Längd 17-21,5 cm. 2:sortering. Slitage.

Stekfat, två stycken, längd 46-51 cm. Båda lagade. 2:a sortering. Slitage.

Buljongkoppar med lock, 11 stycken (tre extra utan lock medföljer. Längd 11,5 cm.

Slitage, nagg, lagning. 2;a sortering. 4 delar av annan fabrik.

Utropspris
25 000 SEK