Servis, 134 delar, porslin,"Zwiebelmuster/lökmönstret", Meissen, olika åldrar.

Bestående av:

Terrin med lock, längd 37 cm.
Terrin med lock, rund, längd mellan hänklarna 28 cm.
Såsterrin med lock och lockknopp i form av putti, höjd 17, längd 26 cm.

Runt serveringsfat, diameter 33 cm.
Fyrkantigt serveringsfat, 24 x 24 cm.
Fiskfat, längd 55 cm.
2 lövformade serveringsfat, längd 19-25 cm.
5 ovala serveringsfat, längd 28-48 cm.

Senapsburk med lock, höjd 11 cm.
2 såsbåtar, längd 26 cm.
2 skedar, längd 21,5 cm.

Serveringsskål i tre sektioner med handtag, längd 32 cm.
3 runda serveringsskålar, diameter 20-24,5 cm.
3 serveringsskålar, fyrkantiga, ca 20 x 20-23 x 23 cm.

43 mattallrikar, diameter 25 cm.
19 djupa tallrikar, diameter 23 cm.
4 tallrikar, diameter 21,5 cm.
19 förrättstallrikar, diameter 19,5 cm.
16 assietter, diameter 15,5 cm.
3 assietter, diameter 15 cm.
6 dessertskålar, diameter 14 cm.

Slitage. Enstaka nagg förekommer. Några delar ej första sortering.

Terrin med retuscher/lagningar vid locket och kanten.
Såsbåt med retusch/lagning vid kanten.

Utropspris
30 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75