Jardinière, silver, tyska och ryska stämplar, kring sekelskiftet 1900.

Förgylld invändigt. Dekorerad med rosettfestong och godronnering. Medaljongerna med graverat datum 12 VI 1903 och monogram. Insats i slipat glas ej original. Längd 46 cm, höjd 18 cm. Silvervikt ca 1068 g.

Två muttrar saknas på insidan. Bottnens ring med smärre bucklor. Anlupen. Senare glasinsats med slitage och kantnagg.

Utropspris
700 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492