Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Josef Frank

Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, före 1985.

Valnöt, tre ben, rund rotfanerad skiva, diameter 120 cm, höjd 48,5 cm.

Smärre slitage, liten retusch på sargen, ytan renoverad.

Modellen formgiven år 1952.

Formgivare

Utropspris
40 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77