Mats Jonasson, skulptur, glas, "Tjur", Målerås, numrerad 1/9, signerad.
Polykromt tonat glas i form av ett tjurhuvud, med spegelglas. Monterad på vägghängande platta av patinerad metall med förgyllda delar. Signerad Mats Jonasson Målerås Sweden LTD.Ed 1/9 Mats Jonasson, Höjd 105, bredd 75 cm.
Obetydligt ytslitage.
Mats Jonasson är en svensk glasformgivare. Han föddes in i glasbruksmiljön i Målerås år 1945. Redan under tonåren uppmärksammades han för sin tecknartalang. Efter att ha avslutat sin skolgång började Jonasson arbeta som glasgravörlärling vid glasbruket år 1959. Mats Jonasson har inspirerats av naturen och erhållit erkännande för sina föremål med motiv från flora och fauna.