Arne Jones E1299

Golvurna, porslin och förgylld brons. Frankrike, "Sèvres" omkring år 1900.

Balusterform på fyrkanting fot, blå glasyr, målad dekor av franska vapnet. Rikt dekorerat med förgyllda bronser, lockknopp i form av kotte, ormhänklar, girlander. Höjd 75 cm.

Slitage.

Proveniens

Från Jägmästare Nils och Inga-Lill Hultmarks samling, Torps Egendom, Västergötland.
Nils Hultmark var son till Jägmästare David Hultmark, bror till Emil och Richard Hultmark, vilka samlade asiatisk keramik och konsthantverk, samt medlemmar av ‘Kinaklubben’ i Stockholm under 1920-talet tillsammans med Carl Kempe (1884-1967), Ivan Traugott (1871-1952), och kronprins Gustav Adolf. Bröderna är välkända samlare i Sverige och byggde upp sina samlingar under den gyllene eran för europeiskt samlande. Nils och Inga-Lill hade också stort konstintresse och var således frekventa besökare på Stockholms auktioner och gallerivsiningar där de såg till att utöka den ärvda samlingen med väl utvalda objekt.

Utropspris
15 000 SEK