Kopp med fat, porslin. Troligen Tyskland, 1800-tal.

Målad polykrom och förgylld dekor, centralt motiv av elegant dam klädd i renässanskläder hållandes en fågel. Koppens höjd 12 cm. Diameter of dish 18,5 cm.

Slitage.

Proveniens

From the Collection of Inga-Lill and Nils Hultmark.

Utropspris
3 000 SEK