Ett kulhamrat skålfat av Johan Sundberg, Göteborg 1804. Diameter 34 cm.
Ett slätt skålfat av Henrik Philip Stickler, Hälsingborg 1836. Diameter 38 cm.
Ett kulhammrat fat av Johan Daniel Schmitt, Norrköping 1748. Diameter 48 cm.
Slitage. Bucklor.